• Dziękujemy za wspaniałe życzenia świąteczne.  

 • Czekanie zawsze bardzo się dłuży… A gdy to jest oczekiwanie na Świętego Mikołaja, dłuży się nieznośnie! Chyba że… wypełni się je ciekawą zawartością. I tak było w naszej szkole. W wigilię mikołajek uczniowie klas młodszych uczestniczyli w koncercie „Bach, Beethoven - fajne chłopaki”. Trio smyczkowe wraz z wokalistą wprowadziło dzieci w świat muzyki, pokazując różne style muzykowania. Słuchacze byli także współtwórcami tego wydarzenia poprzez włączenie ich w działania na scenie, a poczucie humoru wykonawców udzieliło się wszystkim.

  Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

 • W sobotę 9 grudnia w hali sportowej odbył się halowy turniej piłki nożnej dzieci o Puchar Przewodniczącego Rady Nadzorczej LWSM Morena - fundatora nagród. W zawodach wzięło udział osiem zespołów,podzielonych na dwie grupy. W ostatecznej klasyfikacji I miejsce zajęła drużyna GKS Morena w której grało dziewięciu uczniów naszej szkoły. Drugie i trzecie miejsce wywalczyły zespoły KS Jaguar. Puchary,medale i nagrody rzeczowe wręczała Pani Dyrektor szkoły wraz z Przewodniczącym Rady Nadzorczej LWSM Morena.
  Dopisali kibice, zawodnicy dostarczyli wielu emocji za co zostali nagrodzeni. Już umówiliśmy się na przyszły rok.

  Małgorzata Leśniewicz

 • W piątek 8 grudnia 2017r. w naszej szkole odbyła się cykliczna impreza pod hasłem „Z Mikołajem na sportowo”. Do wspólnej zabawy zaproszone zostały dzieci z oddziałów przedszkolnych SP nr 1, Przedszkola nr 74, Przedszkola nr 75 oraz Przedszkola nr 84. Radości nie było końca! Przedszkolaki uczestniczyły w grach i zabawach sportowych, oglądały pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz przedstawienie pt. „Bajka prawdę Ci powie”. Przybyłe na wydarzenie dzieci mogły również wziąć udział w różnorodnych konkurencjach sprawnościowych. Na zakończenie każda grupa otrzymała drobne upominki od św. Mikołaja.

 • W naszej szkole odbył się rodzinny konkurs pt. "Świąteczna ozdoba" dla oddziałów przedszkolnych. Pragniemy więc pogratulować pomysłów i ciekawych prac dzieciom i rodzicom.
  Pierwsze miejsca zajęli:
  OA- Amelia P.
  OB- Bartosz W.
  OC -Marysia L.
  Gratulujemy !!!!!

  Małgorzata Stachowicz

 • 4 grudnia gościł w naszej szkole historyk z IPN,  pan Bartosz Januszewski. W 90 minutowej prelekcji przybliżył uczniom z klasy IIb, IIIa i IIIc genezę, przebieg i skutki wydarzeń z Grudnia '70. Wtedy to w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany podwyżkami na artykuły żywnościowe. Pan Januszewski opowiedział też o licznych krwawo stłumionych  manifestacjach, które objęły większość Wybrzeża. Niestety według oficjalnych danych pacyfikacja spowodowała śmierć 45 osób. To była ciekawa lekcja z historii najnowszej.

  Beata Kochanowska- organizator spotkania

 • Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym roku gościliśmy osoby niepełnosprawne z „Fundacji Sprawni Inaczej” mieszczącej się na ul. Nałkowskiej. Nasi goście uczestniczyli w zajęciach pierwszej pomocy poprowadzone przez p. M. Midurę i J. Kazanowską, na których mogli poznać zasady pierwszej pomocy. W sali teatralnej obejrzeli przedstawienie pt. „Bajka prawdę ci powie” przygotowane przez grupę teatralną p. D. Lis. Wspólnie z uczniami kl. Va i harcerzami śpiewali piosenki, poznali harcerskie zwyczaje.
  W czasie godzin wychowawczych prowadzone były pogadanki, prezentacje i zajęcia, na których uczniowie zapoznawali się z tematyką dotyczącą niepełnosprawności i jej przezwyciężania. Uczniowie niepełnosprawni brali udział w konkursie „Czytam i rozumiem”. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w konkursie plastycznym „Każdy inny, wszyscy równi”. Na terenie szkoły została zorganizowana wystawa twórczości osób niepełnosprawnych.

 • 29 listopada na lekcjach WOS w klasie IIc i IIIb odbyły się lekcje europejskie prowadzone przez pana Mateusza Wiśniewskiego, koordynatora SKE. W czasie zajęć uczniowie poznali zagadnienia z zakresu  studiów i wolontariatu w Europie. Poznali warunki pracy w wielu krajach i jak działa prawo w tych kwestiach. Dowiedzieli się jakie państwa mają największe problemy na rynku pracy i dlaczego. Poza tym nauczyli się jak dobrze napisać życiorys, starając się o przyjęcie do pracy. Owocnie spędziliśmy ten czas.

  Beata Kochanowska

 • W ubiegłym tygodniu, 28 listopada, troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w Konkursie Oratorskim „I Ty możesz zostać Demostenesem, czyli oracja na stojąco”,  podczas
  I Pomorskiego Dnia Języka Polskiego w roku szkolnym 2017/2018. Był to konkurs wojewódzki współfinansowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego.

  I miejsce w kategorii do lat 10 – „Mój baśniowy bohater” zajęła Agata Szczepańska z klasy III H.

  W kategorii do lat 14 – „Władcy, uczeni, artyści, czyli postać historyczna, która mi imponuje” I miejsce zajął Jakub Iwanicki, a III miejsce - Piotr Kozioł z klasy V A.

   

                                                                                                            SERDECZNE GRATULACJE!!!
  Dorota Krawczuk
  Katarzyna Kłopotowska

  Ewa Gruszka

 • We wtorek, 28 listopada, klasy II d i III d w ramach akcji Szkolnego Koła Caritas przygotowały kiermasz ciast. Dochód uzyskany ze sprzedaży pysznych wypieków zostanie przeznaczony na wyposażenie w przybory toaletowe „Niezbędników Świątecznych”. Zostaną one przekazane przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej osobom samotnym, biednym i bezdomnym, które będą gościć na tegorocznej Wigilii. Wszystkim młodym cukiernikom dziękujemy za włączenie się do akcji!

  Agnieszka Banasiak - opiekun SKC, Katarzyna Margol – wychowawczyni kl. III d

 • We wtorek, 28 listopada, w murach naszej szkoły gościliśmy Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”, który przeniósł nas w czasy nowożytne. W tej żywej lekcji historii o Polsce sarmackiej uczestniczyły klasy VI. Całość prowadził pan Krzysztof Górecki, który barwnie opowiadał o obyczajach, broni oraz uzbrojeniu ochronnym. Oczywiście zaangażowani zostali uczniowie: Ala przywdziała żupan i kontusz, Ksawery spodobał się w kolczudze, a jeszcze bardziej w misiurce na głowie, Majce zupełnie pasował muszkiet, a pikinier „Zdzichu” ;) świetnie poradził sobie z nadjeżdżającymi pancernymi. Na zakończenie uczniowie bezpośrednio zetknęli się, z tytułową legendą polskiej wojskowości, przyjemność przywdziania zbroi husarskiej przypadła Wojtkowi. Przedstawiciele chorągwi, ku uciesze obecnych zaprezentowali także pokaz walki. Po reakcjach widowni można wnioskować, że lekcja bardzo się spodobała, co cieszy organizatorkę.

  Agnieszka Banasiak

 • 28 listopada w naszej szkole  uroczyście otworzono Szkolny Punkt Informacji i Kariery „SPInKa”. W ramach działalności prowadzone będzie doradztwo edukacyjno- zawodowe  dla uczniów  i ich rodziców. Projektem objęci zostali uczniowie klas II i III gimnazjum oraz klasy VII szkoły podstawowej (w dalszej perspektywie również uczniowie klas VIII). W ramach działalności SPInKa prowadzone będą zajęcia warsztatowe oraz porady indywidualne Oferujemy pomoc uczniom w planowaniu  ścieżki edukacyjnej i wyboru zawodu. SPInKę tworzą: Amelia Morawska -7D, Eryka Menard -7E, Nina Kaczor - 7B, Weronika Stepnowska -7D, Julia Faszczewska -7D.

  Opiekun projektu: Aneta Kramek
  Dyżury informacyjne: sala:  610

   

 • W poniedziałek 27 listopada 2017 roku w naszej szkole wystąpili muzycy z Akademii Muzycznej z programem „ Stop agresji i przemocy”.  Uczniowie klas 4, 5 i 6 mieli okazję wysłuchać na żywo ciekawych interpretacji znanych utworów muzycznych, a jednocześnie dowiedzieć się, jak radzić sobie z agresją. Na koniec warsztatów uczniowie wraz z muzykami wspólnie zaśpiewali piosenkę „Agresji mówię stop”.

  Anna Stąsiek

 • W sobotę, 25 listopada nieco zdziesiątkowane koło „Młodych gdańszczan” uczestniczyło w kolejnym spacerze w ramach projektu „Gdańskich Miniatur”. Tym razem poznawaliśmy Siedlce, niegdyś bardzo zielone przedmieście, którego okolica słynęła z ogrodów i winnic. Obecnie duża dzielnica mieszkaniowa. Motywem przewodnim spaceru było drzewo – klon, pełniące podwójną rolę: opiekuna zmarłych, ale i zakochanych (jeden z jego gatunków: jawor).
  Nasza trasa wiodła przez Park J. Bema, czyli dawny cmentarz św. Barbary, zieleniec przy ul. Wyczółkowskiego, aleję jaworowo-klonową wzdłuż ul. Powstańców Warszawskich, a swój finał miała na Cmentarzu Francuskim, wokół którego dominuje wspomniane w temacie drzewo. Oczywiście całość wypełniona była ciekawymi historiami dotyczącymi samych miejsc, a także postaci historycznych z nimi związanych, takich jak np. Skołodowska-Curie. Tym razem bardzo aktywni byli sami uczestnicy spaceru, zatem okazało się, że i przewodników jest wielu ;)

  Agnieszka Banasiak

 • 24 listopada członkowie Szkolnego Koła Europejskiego uczestniczyli w spotkaniu z posłem do Parlamentu Europejskiego Jarosławem Wałęsą. Odbyło się ono w ramach Akademii Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Łączności. Pan poseł zaprezentował nam funkcjonowanie UE  i wyzwania przed jakimi ona stoi. Opowiedział o  tworzeniu unijnego prawa oraz swojej pracy w PE. Podkreślił znaczenie podpisanej w lipcu 2017r. umowy o partnerstwie gospodarczym  między UE a Japonią. Zaakcentował wsparcie Unii dla Ukrainy w jej dążeniu do wstąpienia do Wspólnoty. Wskazał na istotę umów handlowych z Ukrainą.  

  Anna Olszewska

 • Dziesięcioro uczniów naszej szkoły brało udział w 13. Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „W Pałacu Słów”. Na konkurs nadesłano 175 tekstów ze szkół podstawowych. Wśród tylu utworów jury doceniło i nagrodziło wiersze Juliana Ziemiana z 5 A, który zajął III miejsce  oraz wiersz Barbary Hernik z 4 B, która otrzymała wyróżnienie.

  Laureatom  należą się słowa podziwu i uznania.

   

                                                                                                SERDECZNE GRATULACJE!!!

                                       Katarzyna Kłopotowska

 • Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta Gdańska w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Po szkolnych wyborach reprezentowali nas w okręgu nr 3 : Natalia Brzozowska i Filip Maniński z kl 3b. Dnia 21 listopada w VIII LO przedstawili oni swoje propozycje  i programy wyborcze w czasie dwuminutowego wystąpienia. Miło mi poinformować, że w tajnym głosowaniu nasi uczniowie dostali się do MRMG. Teraz będą obradować na sesjach w Sali Obrad w Nowym Ratuszu. Serdecznie gratulujemy !!! 

  Beata Kochanowska- opiekun SU

 • 21.11.2017r. uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum uczestniczyli w lekcji kulturowej przeprowadzonej w języku angielskim przez wolontariuszki z Turcji. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2016-2018”. Zajęcia przybliżyły młodzieży historię, geografię, kulturę Turcji i były niezwykłą podróżą po tym kraju.

  Anna Badach
  Anna Olszewska

 • W dniu 14 listopada 2017r odbył się Szkolmy Konkurs Recytatorski dla klas I-III pt.”Wanda Chotomska Dzieciom”. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Wandy Chotomskiej, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz umiejętności rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W konkursie wzięło udział 29 uczniów. Jury oceniało opanowanie tekstu, dykcję, umiejętności interpretacyjne oraz ogólne wrażenie artystyczne.

  1 miejsce zdobyła Agata Sz. z 3H

  2 miejsce Zosia Ch. z 3E

  3 miejsce Klara G. z 3D

  Wyróżnienia przyznano Kornelii H. z 1B, Brunowi P. z 1C, Franciszkowi W. z 2A oraz Zuzannie A. z 3H.

   

  Miło nam poinformować, że w Wojewódzkim Konkursie recytatorskim „Wanda Chotomska Dzieciom” laureatką została Zofia Ch. Z 3E, a Agata Sz. z 3H otrzymała wyróżnienie.

   

  Zwycięzcom gratulujemy!

  Organizatorki:

  Beata Morawska

  Krystyna Szpakowska

 • Na przestrzeni ostatnich tygodni członkowie Szkolnego Koła Europejskiego przeprowadzili kilka lekcji europejskich w klasach siódmych SP 1. Zajęcia pozwoliły uczniom poszerzyć wiedzę na temat Unii Europejskiej.

                                                                                                                                  opiekun SKE
  Anna Olszewska

strona:

Galeria zdjęć