• W ramach realizowanych w naszej szkole projektów: „Szkolimy Uczniów Przedsiębiorczych, Empatycznych, Rozsądnych” (klasy 1-6) oraz „Rozwijamy kompetencje i programujemy przyszłość” (klasy 7, gimnazjum), współfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego rozpoczęliśmy warsztaty antydyskryminacyjne, które odbywają sukcesywnie w większości klas szkoły podstawowej i gimnazjum.
  Warsztaty organizowane są za pośrednictwem Fundacji Edukacyjnej ODiTK, celem zajęć jest uwrażliwienie uczniów na zjawiska wykluczenia, dyskryminacji, przyjrzenie się mechanizmom dyskryminacji i jej skutkom z perspektywy ofiar, sprawców i świadków,   kształtowanie postaw szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, poznanie sposobów reagowania w sytuacji bycia świadkiem dyskryminacji.

 • Koło Ciekawy Gdańsk uczestniczyło w Nocy Muzeów 2018. Nasz spacer po Gdańsku rozpoczęliśmy w Bibliotece pod Żółwiem. Tam miała miejsce opowieść „ śladami kobiet przez Główne i Stare Miasto”. Potem udaliśmy się do Ratusza Głównego Miasta gdzie zauroczyła nas najbardziej reprezentacyjna Sala Czerwona. Tutaj odbywały się obrady Rady Miejskiej. Dowiedzieliśmy się jak wielokrotnie przebudowywano ratusz  i  jaka była jego historia w 1945 roku. Następnie udaliśmy się do Muzeum Morskiego „ Sołdek”, a na koniec poszliśmy jak co roku do Muzeum Archeologicznego na spotkanie z Afryką. Pogoda i humory dopisały. Dziękujemy uczniom za tak liczne przybycie.

  Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska

 • Dnia 18 maja 2018r. odbyła się uroczystość upamiętniająca "Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939-1945 pod pomnikiem generała Stanisława Maczka. Szkołę Podstawową nr 1 wraz z pocztem sztandarowym godnie reprezentowali uczniowie klasy 7B, którzy pod kierunkiem nauczyciela historii Mirosława Śmiarowskiego wzięli udział w tej patriotycznej uroczystości.

 • FESTIWAL PIOSENKI „MORSKIE NUTKI 2018” w wykonaniu przedszkolaków i dzieci z oddziałów przedszkolnych w szkołach. Podczas festiwalu dzieci zaprezentowały piosenki o tematyce morskiej. Była to dla wszystkich obecnych wspaniała zabawa i pokaz dziecięcych talentów. Dziękujemy Paniom Dorocie Krawczuk oraz Agacie Lepek za organizację imprezy oraz wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do występu. 🎼🎤🎤 🌊 🌊Gratulacje!

 • Członkowie Szkolnego Koła Europejskiego podczas Targów "Czas Na Młodzież" przeprowadzili warsztaty z lekcji rówieśniczej dla kilkudziesięciu uczniów z oddziałów gimnazjalnych. Zajęcia dotyczyły instytucji oraz tworzenia prawa w Unii Europejskiej.

  Anna Olszewska

 • Targi CZAS NA MŁODZIEŻ w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym Amber EXPO. W targach wzięli udział członkowie koła SPInKa. Uczniowie mogli się zapoznać z ofertą zajęć pozalekcyjnych rozwijających zdolności.

 • Uczeń naszej szkoły FILIP MANIŃSKI otrzymał wyróżnienie w XIX gdańskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „OŚMIU WSPANIAŁYCH”. Gratulujemy! Jesteśmy dumni! 👏👏👏Dziękujemy także za wsparcie i zgłoszenie ucznia do konkursu Pani Beacie Kochanowskiej. 🌷

 • O Bullerbyn nie musimy tylko czytać w niezwykłej książce Astrid Lindgren, marząc o przeniesieniu się w tamte cudowne czasy. Tę wymyśloną wioskę możemy stworzyć w każdym osiedlu w Polsce. Istotą Bullerbyn byli przecież ludzie i ich wzajemne relacje. Gdy więc nauczymy nasze dzieci bycia otwartymi na innych, pomocnymi, życzliwymi, troskliwymi, pokażemy im dobro, przyjaźń, miłość, poczucie wspólnoty, to przeniesiemy te wartości z książki do życia codziennego!

  Takiej próby podjęli się uczniowie klasy I C wraz z rodzicami i wychowawcą, włączając swój projekt w realizację „Przygody z Astrid” według pomysłu Wydawnictwa „Zakamarki”. A wszystko rozpoczęło się od wspólnej lektury „Dzieci z Bullerbyn”. W czytanie książki włączyli się rodzice, dla których był to powrót do czasów dzieciństwa. Jej treść stała się inspiracją do wielu rozmów o dawnych i współczesnych czasach: zabawach, zajęciach dzieci, o współdziałaniu mieszkańców wioski, pomaganiu sobie i byciu razem. „Odkurzono” też stare sprawdzone zabawy, pojawiły się plany urządzenia plenerowych podchodów.

  Dzieci stworzyły też własną książkę obrazkową z ulubionymi wydarzeniami w Bullerbyn i na koniec zaprojektowały własne osiedla, tworząc w zespołach ich makiety. Ważne, żeby pozostać w przeświadczeniu, że wygląd naszego otoczenia i to, jaka panuje w nim atmosfera, zależy również od nas samych. Trzeba tylko wziąć swoje sprawy w swoje ręce.

  Bo moje osiedle – to moje Bullerbyn!

   

  Pomysłodawczyni projektu

  Małgorzata Biernat

 • Na lekcję języka angielskiego do klas 7 oraz Gimnazjum zaproszeni zostali wolontariusze: Audrey Ribet z Francji, João Oliveira z Portugalii, Ömer Zülkadir z Turcji, którzy pod okiem nauczycieli prowadzili zajęcia z naszą młodzieżą. Wolontariusze, podczas pobytu w Polsce, między innymi, biorą aktywny udział w projekcie Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7, realizowanym przez Stowarzyszenie Morena. Organizują zajęcia językowe, sportowe, kulinarne, międzykulturowe dla społeczności lokalnej z okolic Wrzeszcza. Dla naszych uczniów przygotowali prezentacje na temat kraju swojego pochodzenia, a także opowiadali o sobie, o swoim pobycie w Polsce, wolontariacie. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, była to doskonała okazja dla uczniów, aby sprawdzili swoje już zdobyte kompetencje językowe oraz ośmielić ich w konwersacji z osobą obcojęzyczną. Mamy nadzieję, że takie spotkania uczą przełamywać barierę językową i zachęcają do dalszego poszerzania umiejętności językowych.

  Nauczyciele języka angielskiego klas 7, gimnazjum, Milena Banasiewicz

 • Julia Okoń, uczennica klasy I C, zwyciężyła w II edycji WojewódzkiegoKonkursu Fotograficznego "Pomorskie - fajna przygoda", organizowanegoprzez Szkołę Podstawową nr 82. Zadanie polegało na wykonaniu zdjęcia,które będzie własną interpretacją tematu konkursu. Julia zatrzymała wkadrze "Morenowe lasy". Słońce przenikające między bukowymi pniami,dzięki czemu poprzez padające cienie drzewa te wydają się wyższe idostojniejsze. Piękno prostoty tego zdjęcia na pewno miało wpływ na werdykt jury. Gratulujemy!
  Szkolny koordynator konkursu
  Małgorzata Biernat
 • Koło Ciekawy Gdańsk, w niedzielę 13 maja, uczestniczyło w Gdańskim Marszu Pileckiego.  Razem ze zgromadzonymi szliśmy, aby uczcić pamięć jednego z najodważniejszych żołnierzy II Rzeczpospolitej. Zasłynął on dobrowolnym trafieniem do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie stworzył ruch oporu. Po ucieczce walczył w Powstaniu Warszawskim , a potem zajmował się tworzeniem komórki wywiadowczej informującej o poczynaniach Sowietów w naszym kraju. Witold Pilecki jest znakomitym wzorem do naśladowania, niekwestionowanym autorytetem i bohaterem służącym Ojczyźnie.

  Opiekunki koła: Beata Kochanowska i Mirosława Kościelska

 • W dniu 11 maja odbyło się uroczyste podsumowanie Imprezy 4. Gdańsk Maraton oraz rozdanie nagród w konkursie „Pozytywnej strefy kibicowania”. Wygraliśmy zestaw piłek do gier o wartości 300 zł. Ponownie bardzo dziękujemy za przygotowanie strefy kibicowania pani Marii Anderwald i panu Adamowi Kawczyńskiemu oraz wszystkim uczniom, którzy aktywnie dopingowali biegaczy. 🏃‍♀️🏃🏻‍♂️

 • 11 maja 2018 roku gościliśmy już po raz szósty, na deskach naszej Sceny Teatralnej, gości ze szkół z województwa pomorskiego. O godzinie 9.00 rozpoczęliśmy VI Wojewódzki Konkurs Teatralny Klas Integracyjnych "Snuj się, snuj bajeczko...", pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego pana Mieczysława Struka. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe, klasy IV-VI oraz I-III. W jury mieliśmy przyjemność gościć panią Joannę Bernacką – Szreder, prowadzącą zajęcia teatralne w Domu Kultury na Morenie, która mimo swoich codziennych obowiązków znalazła dla nas czas, za co bardzo dziękujemy.

  Wszystkie inscenizacje były dopracowane pod każdym względem, nic więc dziwnego, że jury miało „twardy orzech do zgryzienia”. Po długich, ale zgodnych obradach komisja ogłosiła werdykt: w kategorii klas starszych III miejsce zajęli uczniowie koła teatralnego „Bajkolandia” z SP1 w Gdańsku za przedstawienie „Ali Baba i czterdziestu rozbójników”, II miejsce aktorzy koła teatralnego „Pogromcy sceny” z SSP2 w Tczewie za inscenizację „Kraina Lodu”, I miejsce klasa Vb z SP8 w Gdańsku za odegranie bajki „Kopciuszek”, która otrzymała także statuetkę za wykonanie plakatu. Radości i braw nie było końca!

  W kategorii klas młodszych wyróżniony został zespół z klasy 3b z SP44 za prezentację bajki „Księżniczka na ziarnku grochu”, III miejsce zajęli uczniowie z klasy 2a z SP1 za „Spotkanie bajek” , II miejsce otrzymała klasa 2a z SP 34 w Gdyni za inscenizację „Hej do Krakowa jadę”, natomiast I miejsce klasa 2a z SP 57 w Gdańsku za przedstawienie „Morskie opowieści”. Nagroda za plakat spoczęła w dłoniach uczniów SP1 w Gdańsku. Okrzyków radości nie dało się stłumić, jeszcze tylko chwila dla reportera i można już było odetchnąć.

  Wszystkie inscenizacje były dopięte na „ostatni guzik”, kostiumy, scenografia, rekwizyty były imponujące, a gra aktorska na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, a na ręce przedstawicieli z każdej klasy zostały wręczone dyplomy oraz wygrawerowane statuetki. Jak to już w konkursach przyjęte – ktoś musi wygrać, chociaż według nas za okazaną odwagę, zaangażowanie i chęci do występowania każdy może czuć się zwycięzcą.

  Dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu: Szkolnej Rady Rodziców SP1, firmom Carrefour, Wydawnictwu Zakamarki, EneDueRabe, GWO, a także Urzędowi Miasta Gdańsk, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego, Pomorskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu mogliśmy ugościć naszych gości „małym conieco”, a także nagrodzić każdego uczestnika, za co bardzo dziękujemy.

  Wszystkie występy zasługiwały na Wielkie Brawa, a co najważniejsze podczas całego konkursu nie zabrakło dobrego humoru, radości z bycia razem i wspólnego przeżywania każdego występu.

  Bardzo dziękujemy wszystkim wyjątkowym aktorom, których mięliśmy przyjemność podziwiać a także nauczycielom za trud w przygotowaniu swoich podopiecznych do występów. Doceniamy i dziękujemy za Wasze zaangażowanie i mamy nadzieję na powtórne spotkanie w przyszłym roku, już z dodatkową kategorią wiekową dla klas 7 – 8.

  Organizatorzy:

  Ewa Gruszka

  Agnieszka Łuczyńska

  Ewa Musielak

  Agnieszka Tarkowska

  Milena Banasiewicz

  Katarzyna Niziołek

 • W blasku majowego słońca reprezentanci uczniów Szkoły Podstawowej nr 1  uczestniczyli w uroczystych obchodach 73 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Pochylony sztandar będący hołdem dla tych wszystkich dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się wolnością. Obecność weteranów przepełniała wzruszeniem a bukiety kwiatów leżące obok siebie uczyły nas równości.
  Magdalena Link
 • 06.05.2018

  6 maja na Targu Węglowym po raz drugi odyło się Gdańskie Święto Europy. Nasza szkoła przygotowała stoisko prezentujące Szwecję. Jedną z atrakcji stoiska był samochód marki Saab, należacy do jednej z nauczycielek SP1 - pani Aleksandry Łukasik. 

  link do strony Miasta Gdańsk

 • Napoleon na polach Piecki-Migowo. Żywa lekcja historii i wspaniała zabawa.

 • 27 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno- Technicznego pt. Barwy ojczyste” zorganizowanego przez SP nr 47 w Gdańsku. Kreatywne prace konkursowe, odznaczające się niezwykłą pomysłowością wzbudziły zachwyt organizatorów. Z radością informujemy, że Jury przyznało dwa czołowe miejsca uczennicom z naszej szkoły. Laureatki konkursu otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.

  II miejsce- Kornelia Hope- klasa 1B
  III miejsce- Wiktoria Fidytek- klasa 1C

  Gratulujemy naszym uzdolnionym dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów!
  Grażyna Olesiuk, Małgorzata Biernat

 • W ramach akcji "Gdańsk w tulipanach. Ukwiecamy balkony i ogródki przydomowe", organizowanej przez Wydział Środowiska UMG, na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 posadzono 270 cebulek tulipanów: białych, żółtych i czerwonych. Przedsięwzięcie to jest efektem współpracy placówki z Radą Dzielnicy Piecki - Migowo, która przekazała przysługującą jej pulę cebulek na rzecz ukwiecenia terenu SP 1.

  - Cebulki tulipanów posadzili przed szkołą uczniowie klasy VI c. – tak informowała jesienią prowadząca akcję nauczycielka przyrody, Monika Chwiej. - Czekamy na efekty do wiosny!

  I przyszła wyczekiwana słoneczna wiosna! Codziennie spoglądaliśmy na rabatę, wyczekując pierwszych listków. W końcu wyrosły! Wtedy okazało się, że „Jedyneczka” wygląda znacznie gorzej od pozostałych liter…

  - Tulipany podjadła nam nornica – poinformowała Pani Monika Chwiej.

  Po tym komunikacie obawialiśmy się, że nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu. Jednak myliliśmy się! Podczas majówki mogliśmy obejrzeć kwitnące w trzech kolorach tulipany, tworzące napis: „SP 1”. Tak miało właśnie się stać! Udało się!

  Teraz Rada Dzielnicy Piecki – Migowo może zgłosić naszą szkolną rabatę do konkursu, skierowanego do wszystkich rad jednostek pomocniczych w Gdańsku, na najciekawiej przygotowany kwietnik.

  Może uda się nam wygrać? Trzymajcie kciuki!

   

  Małgorzata Biernat – koordynator projektu

 • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły pokazali w czwartek, 26.04.18., jak bardzo są dumni z bycia Polką i Polakiem. Sprawili, że na korytarzach dominowały barwy narodowe, ubierając się w tym dniu w biało - czerwone stroje. Podczas okolicznościowego apelu nauczycielki klas I - III przypomniały dzieciom historyczne wydarzenia, które wpłynęły na ustanowienie Majowych Świąt. Pomogła w tym prezentacja filmu, przygotowanego przez uczniów klas starszych z naszej szkoły. Na koniec apelu zabrzmiał przepięknie odśpiewany hymn narodowy.

   

  Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

 • 19.04 klasy 3a i 3e odwiedziły Gdańską Szkołę Artystyczną. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach z malarstwa, animacji oraz teatralnych. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem przepełnione spontanicznością. To był niezwykle inspirujący dzień.
   
  B.Wojnicz  J.Szymaniak  K.Szpakowska
strona:

Galeria zdjęć